Ako kúriť ekologicky? Na uhlie zabudnite

Či už si zariaďujete nové bývanie alebo renovujete to existujúce, jedným z hlavných tém na riešenie bude kúrenie. Cieľom moderného a zodpovedného človeka by malo byť ohriať sa nielen s maximálnou úsporou nákladov, ale aj najviac šetrným prístupom voči už tak veľmi znečistenému životnému prostrediu. Ak chcete vedieť, ako kúriť ekologicky, potom ste tu správne.

Na uhlie zabudnite!

Je pravdou, že moderné kotly na pevné palivá môžu byť v rámci možností ekologické. Rovnako tak je nesporné, že hnedé uhlie patrí stále medzi najlacnejšie, a teda aj najvyhľadávanejšie paliva. Ak to ale s ochranou životného prostredia myslíte vážne, s uhlím sa rozlúčte a nebojte sa inovácií.

Tepelné čerpadlá dneska frčí

V súvislosti s ekologickým vykurovaním sa dnes vysokej popularite teší tepelné čerpadlá, ktorá na prevádzku využívajú energiu získanú zo zeme alebo vzduchu. Popri šetrnosti voči životnému prostrediu patrí medzi plusy jednoduchá montáž, bezproblémová regulácia tepla a nízka finančná náročnosť na vykurovanie domu. Úspory v rádoch desiatok percent sú odmenou za pomerne vysokú počiatočnú investíciu. Plynové kondenzačné kotly sú efektívne O neúsporný plynový kotol dnes už na trhu kvôli prísnym legislatívnym normám nenarazíte. Hojne sa ale predávajú plynové kondenzačné kotly, ktoré sú navrhnuté pre maximalizovanie efektivitu vykurovania s čo najnižšou produkciou emisií. Od tých \"klasických\" sa plynové kondenzačné kotly líšia hneď v niekoľkých aspektoch. Pri svojej činnosti totiž využívajú okrem iného vodnú paru obsiahnutú v spalinách, z ktorej získavajú ďalšiu energiu, ktorá u klasických kotlov na plyn zostávala - spätne vzaté až trestuhodne - nevyužitá. Kondenzačné kotly tak vie pracovať s účinnosťou takmer neuveriteľných 98%. A to je dobre nielen pre spoločnosť a prírodné bohatstvo planéty Zem, ale aj pre naše peňaženky. A to sa počíta! Ani v prípade kondenzačných kotlov nie je obstarávacia cena z najnižších, avšak pri dostatku snahy a trochy šťastia môžete dosiahnuť na dotačné programy známe ako kotlíkové dotácie alebo Zelená úsporám.

Publikované: 13. 04. 2019

Kategória: Nezařazené

Autor: Denisa Jandová