Ako vyčistiť digestor?

Digestor je jedným z kľúčových spotrebičov v kuchyni. Avšak vzhľadom k tomu, ako je pre našu kuchyňu dôležitý, často na neho zabúdame a nevenujeme mu dostatočnú starostlivosť, ktorú rozhodne potrebuje. Pokiaľ nebudete zabúdať na pravidelné čistenie digestora, môže vám slúžiť dlhšie a kvalitnejšie. Jeho pravidelná údržba rozhodne nie je žiadnym strašiakom a jeho čistenie je naopak veľmi jednoduché. Ako vyčistiť digestor? Poradíme v článku.

Prečo sa vyplatí mať digestor čistý?

Digestor je kuchynský odsávač pár, zodpovedný za odsávanie pary a mastnoty vznikajúcich pri varení. Okrem toho odsáva tiež oxidy dusíka, ktoré vznikajú pri horení plynu, a nakoniec aj horúci vzduch, čím nám pri varení poskytuje pohodlnejšie podmienky v okolí sporáka. Pokiaľ je digestor zanesený, jeho funkčnosť sa znižuje a nedokáže odsávať tak, ako by mal.

Zníženú funkčnosť digestora bude zákonite nasledovať aj znížená kvalita vzduchu v našej kuchyni. Tuk a mastnota sa tak budú ukladať na sporáku či na stenách v jeho okolí a vzduch v kuchyni bude zapáchať. V prípade veľkého znečistenia filtra digestora už dokonca môže hroziť aj riziko vzniku požiaru. To sú hlavné dôvody, prečo sa vyplatí čistiť digestor pravidelne.

Ako často čistiť digestor?

To je individuálne podľa toho, ako často varíte. V najvyťažovanejších kuchyniach, ktoré varia každý deň, je vhodné vyčistiť digestor aspoň raz za mesiac. V menej vyťažených kuchyniach, ktoré varia párkrát do týždňa, bude stačiť čistenie raz za 2-3 mesiace.

Pokiaľ ste si zakúpili nový digestor, väčšina z nich už má indikátor znečistenia filtrov. Prístroj vás teda informuje sám, že potrebuje vyčistiť. V tomto prípade sa akurát nezabudnite zbaviť starého digestora spôsobmi, ktoré sú k tomu určené.

A ešte jeden tip – vždy, keď čistíte digestor, nezabúdajte tiež na čistenie sporáka. Tým, že tieto práce spojíte do jednej, zaistíte to, že vaša kuchynská súprava bude vždy čistá a plne funkčná.

A teraz sa poďme pozrieť na samotný postup, ako vyčistiť digestor.

Ako vyčistiť digestor od mastnoty?

Samotné čistenie digestora sa bude deliť do niekoľkých krokov, pretože samotný digestor je zložený z niekoľkých dielov, ktoré ovplyvňujú jeho funkčnosť. Poďme sa na to pozrieť krok po kroku. Začneme z vonkajšej strany, preto bude prvý na rade vonkajší plášť digestora.

Čistenie vonkajšieho plášťa

Na povrchu digestora sa usadzujú mastnota a prach. Vonkajší povrch čistíme z estetických dôvodov, plášť neovplyvňuje funkčnosť digestora. Umyť ho aj tak musíme, ale hlavné a poctivé čistenie si nechajte až na filter, ku ktorému sa neskôr dostaneme.

Ako odstrániť mastnotu z digestora? Najprv musíte zohľadniť hlavne typ povrchu vášho prístroja a potom zvoliť vhodné čistiace prostriedky, ktoré tento typ materiálu nepoškodia. Vyhýbajte sa prostriedkom, ktoré obsahujú chlór či alkohol. Pokiaľ si s výberom neviete rady, nikdy nič nemôžete skaziť teplou vodou a saponátom. Síce vám to chvíľu zaberie, ale saponát je schopný odstrániť pri šetrnom čistení aj tú najhoršiu mastnotu.

Vyhnite sa tiež akýmkoľvek tvrdým kefkám, škrabkám či drôtenkám, poškodili by ste povrchovú úpravu materiálu. Na čistenie digestora je vhodná špongia, prípadne len nejaká handrička.

Ako vyčistiť nerezový digestor?

Nerezový digestor vyžaduje ešte šetrnejší postup. Nesmiete poškodiť vrstvu oxidu chrómu, inak by vám digestor začal neskôr hrdzavieť. Buď môžete opäť zvoliť teplú vodu a saponát, alebo použite čistiace prípravky, ktoré sú určené na čistenie antikoru. Po samotnom čistení je ešte vhodné ošetriť nerezový digestor vhodným ošetrujúcim olejom. Často sa používajú prípravky s obsahom parafínu. Tie navrátia digestoru zašlý lesk a naviac ho budú chrániť tým, že na ňom vytvoria ochranný film. Eliminuje sa tak usadzovanie prachu a vznik odtlačkov prstov na povrchu.

Po čistení plášťa môžeme prejsť k čisteniu digestora zospodu.

Čistenie mriežky digestora

Pri pohľade zospodu na digestor ako prvú uvidíte základnú mriežku prístroja. Na nej sa zachytáva dosť mastnoty a tuku. Mriežku bude potrebné zo spotrebiča zložiť a opakovať postup ako pri plášti – na základe materiálu, z ktorého je mriežka vyrobená, vyberte vhodný čistiaci prostriedok alebo použite teplú vodu a saponát a mriežku dôkladne vyčistite.

Teraz budú nasledovať samotné filtre.

Čistenie filtra digestora

Vo všetkých typoch digestorov určite nájdete tukový filter. Tukový filter do digestora môže byť buď kovový, alebo textilný. Častejším typom sú kovové tukové filtre. Úloha oboch typov je ale rovnaká – zachytiť tukové častice zo vzduchu. V prípade, že ste čistenie digestora v minulosti zanedbávali, tieto filtre budú silne zanesené. Ako na ich čistenie?

Kovové filtre môžete kľudne dať umyť do umývačky riadu, alebo ich môžete umyť ručne – opäť za pomoci teplej vody a saponátu. Než ich vrátite späť do digestora, musia sa dôkladne vysušiť.

Textilné tukové filtre sa dajú vyprať, ale len ručne. Aj pri šetrnom praní sa ale veľmi rýchlo trhajú, preto je väčšinou nutná ich výmena. Nemajte ale obavy – dajú sa pohodlne zakúpiť ako náhradný diel.

Pokiaľ je ale vrstva mastnoty a tuku na filtri už veľmi veľká, pred samotným umývaním teplou vodou a saponátom namočte filter celý do vody a pridajte jedlú sódu. Nechajte pôsobiť približne 15-20 minút – to by malo stačiť na to, aby jedlá sóda mastnotu rozrušila a tá potom už pôjde ľahko umyť. Použiť môžete napríklad zubnú kefku.

Pri odťahových typoch digestorov už budete mať po umytí tukového filtra čistenie hotové. Pokiaľ ale vlastníte recirkulačný digestor, ktorý vzduch neodvádza, ale prefiltruje a vráti naspäť do kuchyne, nájdete v ňom ešte uhlíkový filter.

Ako vyčistiť uhlíkový filter?

Tento filter do digestora slúži k pohlcovaniu pachov vznikajúcich pri varení. Jeho funkcia je v recirkulačnom digestore zásadná. Tento typ digestora vám po prefiltrovaní vzduchu tento vzduch vráti naspäť do kuchyne, musí preto byť zbavený všetkých pachov. Uhlíkové filtre sú buď jednorazové, ktoré musíte vždy raz za 2-3 mesiace vymeniť, alebo umývateľné, určené na opakované použitie. Pri čistení umývateľných typov najprv uhlíkový filter vyberte z jeho plastového rámu. Následne ho vyčistite buď ručne v teplej vode, alebo ho dajte do umývačky na maximálne 65 °C. Do umývačky ale k nemu nedávajte žiadne riady. Následne ho ešte budete musieť usušiť buď v rúre, alebo na radiátore. Naspäť do digestora ho dávajte až po jeho úplnom usušení. Tento filter vyžaduje čistenie približne po 2-3 mesiacoch používania. Raz za rok je potom vhodné ho vymeniť, inak začne strácať svoje vlastnosti a prestane pohlcovať pachy.

Ako poznám, že je na čistenie najvyšší čas?

Pokiaľ ste doteraz čisteniu digestora nevenovali zvláštnu pozornosť, určite vám sám vysiela signály, že je na to najvyšší čas. Medzi príznaky zaneseného digestora môže patriť:
  • Zvýšená hlučnosť.

  • Zvýšené ukladanie mastnoty na plášti digestora a v jeho bezprostrednom okolí – na sporáku či kuchynských skrinkách a kuchynskej linke.

  • Vzduch v kuchyni zapácha a aróma jedla je v kuchyni prítomná ešte niekoľko hodín po jeho dovarení.

  • Vzduch v kuchyni je vlhkejší a vodná para sa v oblasti drezu a sporáku zráža na stenách.

Pokiaľ niektoré z príznakov vaša kuchyňa vykazuje, nemali by ste na nič čakať. Pustite sa do čistenia digestora okamžite. S našim návodom to nebude nič zložité.

Publikované: 01. 07. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Denisa Jandová