Ako zariadiť obývačku v byte?

Či už ste si kúpili nový byt a zariaďujete vašu novú obývačku úplne od základu, alebo len chcete aktuálne rozostavenie vašej obývačky prestavať inak, vždy by ste ju mali zariadiť tak, aby ste sa v nej cítili príjemne a pohodlne. V obývačke trávime najviac času, stretávame sa tam s rodinou a zároveň je aj reprezentatívnou miestnosťou, kde usadíme hosťov, keď prídu na návštevu. Preto by ste nemali zariadenie obývačky podceniť - mala by byť zariadená dizajnovo, ale zároveň funkčne.

Čím začať?

V samotnom začiatku, ešte pred nákupom nového nábytku, potrebujete plán, ako si obývačku zariadiť a v akom to bude štýle.

Ďalej si premyslite, čo všetko budete v obývačke potrebovať a koľko na to máte miesta. Pred samotným nakupovaním nábytku by ste už svoju obývačku mali približne „vidieť“. To znamená, aby ste už mali predstavu o tom, ako bude vyzerať.

Jednotlivé kusy nábytku nekupujte bez rozmyslu v štýle „toto sa mi páči, tak to kúpim“. Naopak pri voľbe buďte opatrní, premýšľajte a nový nábytok vhodne dizajnovo aj farebne zlaďte. Pri svetlejšom nábytku sa vyplatí držať v jednej farebnej tónine. V opačnom prípade ale môžete staviť aj na kontrast – niektoré kusy nábytku dosť tmavé, ďalšie naopak veľmi svetlé. Záleží len na vašom vkuse a tom, čo sa vám páči.

Dôležité je tiež mať všetko poriadne zmerané. Keď už viete, pri ktorej stene bude napríklad sedacia súprava, zmerajte si maximálny rozmer, aký váš nový gauč môže mať. Pokiaľ by ste si kúpili väčší, bolo by neskoro riešiť, že sa vám k stene napríklad kvôli zárubni nevojde. Takto postupujte pri všetkých kusoch nábytku.

Čo by v žiadnej obývačke nemalo chýbať?

Voľba konkrétnych kusov nábytku a ich doplnkov je na vás, no existuje zoznam vecí, ktoré v pekných obývačkách nikdy nechýbajú.

Sedacia súprava

Na gauči trávime azda najviac času, preto by mal byť pohodlný a komfortný. Bez neho by nešla zariadiť žiadna obývačka. V byte, kde je väčšinou málo priestoru, asi nebude možnosť umiestniť sedačku do priestoru, najčastejšie sa preto umiestňuje k niektorej zo stien.

Obývacia stena alebo stolík pod televízor

Niekto tvrdí, že obývacie steny už sú prežitkom, ale nemusí to tak nutne byť. Dajú sa nájsť aj pekné kúsky, ktoré vhodne doplnia interiér obývačky. Nie sú tak masívne, ako bývali v minulosti, väčšinou ide o skrinky, na ktoré sa umiestni televízor. Ich súčasťou potom sú ďalšie nástenné skrinky a police.

Konferenčný stôl

Tu sa fantázii medze nekladú. Môžete zvoliť minimalistický stolík, ktorý poslúži len na odkladanie pohárov a nápojov. Pokiaľ chcete niečo honosnejšie, čo vynikne, môžete zvoliť stôl s omnoho väčším rozmerom, ktorý bude nápadný. Nezabudnite v každom prípade stôl zladiť so sedacou súpravou, spolu tvoria jeden celok.

Osvetlenie

Svetlá v obývačke sú veľmi dôležité. Keď sa s nimi poriadne vyhráte, podčiarknete interiér vašej obývačky. Aj pri nich máte samozrejme na výber. Môžete zvoliť extravagantný luster, ktorý bude dominantou vašej miestnosti. Môžete vybrať nenápadné bodové osvetlenie. Všetko záleží na vašom vkuse. Výborné sú aj stojacie lampy umiestnené napríklad vedľa sedačky – nielen, že si nasvietite svoj obľúbený kútik na čítanie, ale lampa bude zároveň aj krásnym dekoračným prvkom obývačky.

Toto je základ, vy si ale môžete zvoliť aj ďalšie kusy nábytku podľa vášho vkusu. Niekto zvolí napríklad kreslá, niekto zase veľké nástenné zrkadlo.

Ako umiestniť televízor?

Televízor sa väčšinou umiestňuje na skrinku v obývacej stene, vôbec to tak ale byť nemusí. Môžete ho umiestniť tiež priamo na stenu a nechať ho tak vyniknúť. Nový televízor s veľkou uhlopriečkou sa tiež môže stať ústredným bodom miestnosti.

Pri výbere novej Smart televízie ale dbajte na to, aby prístroj mal vhodnú uhlopriečku podľa toho, akú priestornú máte obývačku. Platí totiž pravidlo, že na televízor by sme sa mali pozerať zo vzdialenosti aspoň 3x väčšej, než je jeho uhlopriečka. V opačnom prípade bude pozeranie televízora škodiť zraku, čo je nebezpečné hlavne pri sledovaní televízie deťmi.

Veľké uhlopriečky je vhodné voliť, pokiaľ bude televízor ústredným bodom miestnosti. Naopak pokiaľ chcete obývačku používať viac na čítanie alebo stretávanie sa s priateľmi, vhodnými ústrednými bodmi budú sedacia súprava a kreslá, prípadne stojacia lampa.

Ako rozmiestniť nábytok?

Návrhov obývačiek je mnoho a vy máte veľa možností, ako svoj nábytok definitívne rozmiestniť. Je ale dobré riadiť sa pri tom niekoľkými základnými princípmi.

Hlavne si na začiatok musíte vybrať ústredný bod. Okolo neho potom zvyšné kusy nábytku rozostavíte tak, aby tento ústredný bod vynikal. Môže ísť o čokoľvek – krb, veľké okno s krásnym výhľadom, televízor či niekoľko kusov nábytku umiestnených spolu v priestore – napríklad gauč, kreslá a konferenčný stolík.

Zistite si tiež, kadiaľ budú členovia vašej rodiny najviac chodiť. Najlepšie tak urobíte ešte v prázdnej miestnosti. Prejdite sa od dverí k dverám a identifikujte všetky priechody cez vašu obývačku. Všetky kusy nábytku by potom mali byť rozmiestnené tak, aby do týchto priechodov nezasahovali a nebránili tým v pohybe.

Vyberte si buď symetrické, alebo asymetrické usporiadanie a podľa toho sa ďalej riaďte. Pri symetrickom usporiadaní bude nábytok rozložený rovnomerne, pričom jedna strana miestnosti bude zrkadliť tú druhú. Takto usporiadaná obývačka bude viac formálna. Pokiaľ preferujete útulnosť, zvoľte asymetrické usporiadanie, ktoré je čisto na vás.

Ako zariadiť malú obývačku?

Pri malej obývačke väčšinou s ústredným bodom nemáte na výber – musí to byť sedačka. Veľké obývačky ponúkajú viac možností.

V malej obývačke sa taktiež vyplatí čo najviac využiť rohy, do ktorých sa môžu umiestniť stojacie lampy či rohové sedacie súpravy. Myslite na to, že musíte šetriť miesto.

Masívne a obrovské kusy nábytku sú vhodné len pre veľké obývačky. Pri menších vyberajte z ľahkých a efektívnych kusov nábytku. Snažte sa obývačku zariadiť minimalisticky, šetrite aj dekoráciami. Platí, že menej je viac.

Steny v malej obývačke by mali byť vymaľované čo najsvetlejšie. Opticky si tak rozšírite priestor. Pri veľkých obývačkách sa síce fantázií s farbou medze nekladú, ale aj tu je dobré držať sa jedného pravidla – pokiaľ volíte nábytok tmavej farby, steny by mali byť o niečo svetlejšie. Pokiaľ preferujete svetlý nábytok, nebojte sa aspoň 2 steny v obývačke vymaľovať tmavou farbou. Príjemné sú tmavé odtiene hnedej.

Ako si zútulniť obývačku?

Pri dekorácií obývačky máte veľa možností, opäť záleží len na vašom vkuse. Do módy sa stále častejšie vracajú koberce, ktoré ale nie sú na celú miestnosť. Vhodnou voľbou býva koberec pod sedacou súpravou a konferenčným stolom, miestnosť dokáže krásne rozohriať a zútulniť.

Ďalším výborným prvkom sú závesy a záclony v obývačke. Pri nich väčšinou platí, že menej je viac. Vhodné sú jednofarebné záclony a závesy v takej farbe, ktorá vám bude ladiť s celkovým dizajnom obývačky.

Miestnosť ozdobte tiež obrazmi či fotografiami. Riaďte sa pri tom pravidlom, že malé obrazy a rámy patria k malým kusom nábytku, tie veľké zase k veľkým kusom – zavesiť môžete napríklad obrovský rodinný portrét nad sedaciu súpravu.

V obývačke výborne vyniknú aj stojacie lampy, ktoré kľudne môžu byť aj dve – každá z jednej strany sedačky či pri kresle.

V neposlednom rade nezabudnite ani na ďalšie minidoplnky – svietniky, sošky, malé fotografie a rámčeky na poličkách. Detaily sú to, čo vašu obývačku najviac zútulňuje.

Publikované: 26. 05. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Denisa Jandová