Čo keď vysávač nesaje, alebo sa sám vypína?
K upratovaniu už neodmysliteľne patrí aj vysávanie. Aby bolo vysávanie čo najefektívnejšie a zároveň ste sa pri ňom príliš nenadreli, je potrebné mať na pomoc kvalitný vysávač s dostačujúcim sacím výkonom. Čo ale robiť, pokiaľ vysávač časom stratil sací výkon a takmer nič už nedokáže povysávať, prípadne sa uprostred vysávania začal vypínať?
Postup kontroly príslušenstva vysávača:
- Skontrolujte najprv hubicu, ktorú pri vysávači používate, či nie je zanesená alebo či ju nezapchala vreckovka či ponožka nasatá omylom. Najčastejšie upchaté sú vstupy do rúrky alebo „zubaté“ koleno v hubici
- Pokiaľ je hubica v poriadku, zamerajte sa na rúrky a tiež tu skontrolujte, či je rúrka priechodná. To sa dá jednoducho pohľadom cez rúrku.
- Následne skontrolujte aj hadicu vysávača, ktorú odpojte od vysávača a skúste do nej vhodiť guličku. Pokiaľ gulička na druhej strane nevypadne, je v hadici nejaká prekážka, ktorá blokuje ako guličku, tak prúd vzduchu pri vysávaní.
- Pri vreckových vysávačoch skontrolujte plnosť vrecka a podľa potreby ho vymeňte.
- U všetkých vysávačov následne skontrolujte motorový filter, ktorý je za vreckom alebo prachovou nádobou a bráni preniknutiu nečistôt do motora. Ak je filter znečistený, bezodkladne ho vymeňte.
- Na koniec sa zamerajte na HEPA filter, ktorý je umiestnený na výstupe vzduchu z vysávača. Jedná sa o filter, ktorý zachytáva aj tie najjemnejšie čiastočky nečistôt, ktoré nezvládol zachytiť vrecko alebo predmotorový filter a zabraňuje ich návratu späť do vzduchu. Pokiaľ je filter silne znečistený a zanesený, motor vysávača musí vyvinúť väčší výkon, aby vzduch cez HEPA filter pretlačil, dochádza tak k jeho prehrievaniu, čo následne zapne teplotnú poistku a vysávač sa vypne. Preto znečistený filter ihneď vymeňte. Nezabúdajte tiež, že výrobcovia odporúčajú HEPA filter u vreckových vysávačov meniť raz ročne, u bezvreckových vysávačov potom raz za pol roka.
Publikované: 25. 10. 2022
Kategória: Nezařazené