Čo so záhonmi po úrode?
Je konec augusta a všetci, ktorí sme na jar alebo na začiatku leta zasiali, zberáme úrodu vo veľkom. Pribúda prázdnych záhonov, ktoré by sme však nemali nechať ležať len tak bez povšimnutia napospas vetru, slnku a dažďu. Vplyv počasia môže za eróziu pôdy a za odplavovanie živín z pôdy, ktorá potom zostane vyčerpaná viac, než len po klasickom vypestovaní úrody. Pokiaľ už na záhon nebudete po letnom zbere úrody nič sadiť, môžete použiť napr. zelené hnojenie. Na jeseň by ale už nestihlo vyrásť, preto treba záhony ošetriť inak.
Skvelé hnojenie kosenou trávou
Jednu z posledných tráv, ktoré pokosíte, môžete použiť ako mulč. Rozprestrieme ju po záhonoch a zapravíme do pôdy. Mulčovač pri kosačke tiež výborne nadrví všetko, čo zostalo po zbere, ako sú aj šľahúne od uhoriek alebo kapustovitej zeleniny. Zdravé časti zvyškov po zelenine zmiešame a zapravíme. Dodáme do pôdy napr. dusík, draslík, fosfor, ktoré sa pri rozložení zelenej hmoty uvoľnia do pôdy a čiastočne ju pripravia na skvelú úrodu v budúcom roku.Máte kompost, konský hnoj alebo trus hydiny?
Pohnojiť záhony môžeme aj kompostom, ktorý sme za uplynulý rok nazbierali. Spravidla v ňom máme trávu, lístie, zvyšky z kuchyne organického pôvodu, drvené vetvy, zvyšky rastlín, letničky… Ideálny základ, ktorý je vhodné použiť. Aj tí, ktorí majú na záhrade uskladnený maštaľný hnoj alebo trus sliepok, ho môžu smelo použiť. Pôde dodáte mikroorganizmy, ktoré naštartujú mikroflóru kompostu. Kompost je ideálny ochranný aj výživný mulč na zakrytie záhonov pred zimou.Čím zapraviť všetko, čo je potrebné?
Nemusíte zarývať hnoj, kompost a ďalší len rýľom. Skvele vám poslúži kultivátor, ktorý prácu zastane rýchlo a ľahko. Jeho nože rotujú v pôde, tým ju rozrušia asi do hĺbky 18 – 20 cm. Vzduch sa dostane do pôdy a zároveň dôjde k premiešaniu kompostu a hnoja s pôdou. Využitie nachádza na jeseň aj na jar, kedy nám pôdu výborne nakyprí. Viac o kultivátoroch a ich bohatú ponuku nájdete na hecht.sk.Publikované: 19. 09. 2022
Kategória: Nezařazené