Prečo si tento rok na jar zaobstarať bioklimatickú pergolu

Milujete posedenie na záhrade? Chcete si túto pohodu užívať za každého počasia? Investujte do bioklimatickej pergoly, ktorá je hitom posledných rokov. Čo toto moderné vybavenie dokáže a prečo sa preň rozhodnúť?

Zaobstarajte si modernú záhradnú pergolu, nebudete ľutovať

Máte terasu alebo záhradu a chcete na nej tráviť čas s rodinou či priateľmi aj počas nepriaznivého počasia? V tom prípade by ste mali zvážiť zaobstaranie pergoly, ktorá vás ochráni pred dažďom i vetrom. Ak sa navyše rozhodnete pre bočné zasklenie, môžete z jej benefitov ťažiť celoročne a užívať si blízkosť prírody aj v prípade, že vonkajšia teplota výrazne klesne.

Prečo staviť na hliníkovú bioklimatickú pergolu

Jedným z typov pergoly je takzvaná bioklimatická pergola, ktorá so sebou prináša množstvo praktických výhod. Právom pritom býva označovaná za jeden z najmodernejších spôsobov zastrešenia terasy. Funguje na princípe špeciálnych naklápacích lamiel, vďaka ktorým si sami nastavíte mieru zatienenia pergoly. Lamely je možné zavrieť aj úplne a docieliť pevnú strechu, ktorá vás ochráni pred nepriazňou počasia. Moderné bioklimatické pergoly dosahujú dlhú životnosť a vzhľadom na prevedenie z hliníka sú prakticky bezúdržbové. S ich obstaraním sa preto nespájajú žiadne starosti a vy si budete môcť naplno užívať ich výhody.

Pod pergolou môžete tráviť čas s vašimi blízkymi. Zdroj: Sunsystem.sk

Čo je bioklimatická pergola

Poďme sa na bioklimatickú pergolu zamerať podrobnejšie. Ako sme už spomenuli, lamely pergoly je možné ľubovoľne naklápať a dosiahnuť tak potrebnú intenzitu tienenia. Jednotlivé lamely sa pýšia vysokou nosnosťou a udržia aj poriadnu snehovú nádielku v zimnom období. Rovnako sa môžete tešiť na prepracovaný systém odvodu vody. Ako sme už naznačili, hliníkový materiál je úplne bezúdržbový. Na rozdiel od drevených pergol, konštrukciu nemusíte natierať ani ošetrovať. Keď už dôjde k jej znečisteniu, vystačíte si spravidla s klasickou vodou, prípadne šetrným saponátom.

Čo si premyslieť pred nákupom záhradnej pergoly

Skôr, než si pergolu objednáte, odporúčame premyslieť si hneď niekoľko vecí. V prvom rade venujte pozornosť tomu, aby ste našli ideálne miesto na jej umiestnenie. Ďalej zvážte, akú veľkú pergolu vlastne potrebujete a aké rozmery si môžete dovoliť s ohľadom na vaše priestory. Túžite po malom mieste pre vašu každodennú relaxáciu? Alebo chcete pod pergolou organizovať aj väčšie večierky? Ďalej zvážte, či budete chcieť k pergole nainštalovať bočné tienenie, ktoré podporí ochranu proti slnku a dažďu. Zároveň vám pomôže v boji s nepríjemným vetrom a budete si môcť užívať väčšiu dávku súkromia. Na záver môžete porozmýšľať, aké doplnkové funkcie by sa vám hodili. Jednať sa môže napríklad o inštaláciu vetracieho systému, vykurovacieho telesa a LED osvetlenia. Na rad môže prísť aj debata o vybavení záhradným nábytkom.

Doplnky k bioklimatickej pergole

Bioklimatické pergoly podporujú aj najmodernejšie technológie. Praktickou funkciou je napríklad automatické ovládanie, vďaka ktorému nemusíte pergolu zaťahovať ručne. Vybrané modely dokonca podporujú ovládanie prostredníctvom smartfónu. Užitočným doplnkom bioklimatickej pergoly je aj špeciálny dažďový a veterný senzor, ktorý rozpozná nepriazeň počasia a na základe toho automaticky uzatvorí lamely. Staviť môžete tiež na už spomínané bočné roletové tienenie, ktoré oceníte najmä v letnom období.

Bioklimatická pergola ponúka množstvo moderných funkcií. Zdroj: Sunsystem.sk

Farba hrá rolu

Pokiaľ je reč o vybavení záhrady, veľkú rolu hrá, samozrejme, farba. Odtieň hliníkovej pergoly si vo väčšine prípadov môžete zvoliť podľa svojho gusta. Súčasťou ponuky bývajú dizajny imitujúce drevo alebo jednoduché jednofarebné varianty, ktoré je možné zladiť napríklad s fasádou vášho domu.

Aké sú spôsoby kotvenia pergoly

Najčastejším typom umiestnenia bioklimatickej pergoly je jej kotvenie do fasády. Týmto spôsobom môžete jednoducho rozšíriť priestor vášho domu a pod pergolou prejdete suchou nohou. Kotvenie k stene však nie je vždy možné. Preto je často potrebné pristúpiť k samonosnému prevedeniu, ktoré môžete umiestniť prakticky kdekoľvek v záhrade.

Ako a kde objednať bioklimatickú pergolu

Montáž pergoly je ideálne vykonať kedykoľvek od jari do jesene. Využiť môžete napríklad spoločnosť Sun System. Skúsení odborníci vám poradia s výberom pergoly a pomôžu vám aj so samotou realizáciou.

Ďalšie vybavenie terasy, na ktoré nezabudnúť

Pri samotnej pergole to, samozrejme, nekončí. Ak si chcete užívať pokojné posedenie na záhrade s priateľmi, nezaobídete sa bez patričného záhradného nábytku. V posledných rokoch sa pritom do popredia dostáva najmä hliníkový vonkajší nábytok, ktorý zaujme svojou bezúdržbovosťou a luxusným dizajnom. Pokiaľ ste milovníci klasiky, staviť môžete na záhradný nábytok z masívu. Zvážiť môžete tiež obstaranie najrôznejších záhradných setov zložených zo záhradných stoličiek, pohoviek, stolov alebo napríklad lehátok a sedacej súpravy. Vďaka takémuto setu budete mať istotu, že všetko vybavenie bude spolu perfektne ladiť. Ak chcete pergolu využívať celoročne, oplatí sa investovať aj do vykurovania. Zaobstarať si môžete napríklad infražiarič alebo plynový ohrievač, ktorý je možné jednoducho premiestniť podľa vašich potrieb. Vonkajší ohrievač vám vytvorí skvelé podmienky na večerné posedenie za každého počasia. Zabudnúť nesmieme ani na gril. Pod pergolu si môžete umiestniť buď samostatný gril, alebo si tu vybudovať celú vonkajšiu kuchyňu. Záleží len na vás a na priestore, ktorý máte k dispozícii.

Rady a tipy na záver

Keď sa už pre pergolu rozhodnete, odporúčame jej kúpu neodkladať. Predsa len treba počítať s dodacou lehotou, ktorá sa môže pohybovať medzi dvoma až troma mesiacmi. Ak ste ešte len vo fáze výstavby domu a uvažujete o pergole, môžete sa pustiť do prípravy na kotvenie už teraz. Vďaka tomuto kroku si neskôr ušetríte starosti a montáž pergoly pre vás bude jednoduchšia.

Publikované: 31. 01. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Denisa Jandová