Sendvičové panely: Čo všetko o nich neviete?

Sendvičové panely naberajú na popularite. Ich využitie je všestranné a majú mnoho predností, pre ktoré po nich čoraz častejšie siahajú architekti i stavebníci. Obľúbené tepelnoizolačné panely patria medzi inovatívne stavebné prvky a môžeme ich nájsť či už v logistických centrách alebo aj bežných nehnuteľnostiach.

Čo sú sendvičové panely

Sendvičový panel je typ termoizolácie, ktorý sa používa na zateplenie stien, fasád a striech budov. Má obojstranné opláštenie a jadro sendvičového panelu je práve z termoizolačného materiálu. Podľa typu jadra potom poznáme viaceré druhy sendvičových panelov. Jadro sendvičového panelu môže byť tvorené polyuretánom (PUR), polyisokyanurátom (PIR) alebo minerálnou vlnou. Aj opláštenie sendvičového panelu môže byť podľa využitia buď členité alebo hladké. Práve ich veľká variabilita, či už v použitých materiáloch, type opláštenia či výslednej farebnosti z nich robí tak obľúbené izolačné prvky.

Použitie sendvičových panelov

Použitie sendvičových panelov je naozaj širokospektrálne! Vďaka svojmu konštrukčnému riešeniu poskytujú v lete príjemnú klímu a v zime zas neprepúšťajú teplo von. Preto majú bohaté využitie v priemyselných stavbách, napríklad v logistických centrách, skladoch, chladiarenských priestoroch, v potravinárskej výrobe, či v poľnohospodárskych stavbách. Stavajú sa z nich aj napríklad aj športové haly, dočasné haly na výstaviskách či prenosné zdravotnícke zariadenia. Používajú sa samozrejme aj pri zateplení obytných budov, či kancelárskych priestorov.

Výhody sendvičových panelov

Vďaka svojmu mnohostrannému využitiu sa tešia sendvičové panely mimoriadnej obľube. Výhody sendvičových panelov sú oproti klasickým zatepľovacím materiálom nesporné:

Ohňovzdornosť

Sendvičové panely majú vynikajúce protipožiarne vlastnosti. Preto sa výborne hodia na výstavbu skladov či priemyselných hál. Okrem toho majú aj výborné zvukotesné vlastnosti.

Variabilita

Sendvičové panely sú naozaj variabilné. Vyrábajú sa v rôznych hrúbkach, s rôznymi druhmi izolačných jadier a v rozličných rozmeroch podľa použitia. Na výber sú aj rôzne profilovania plechov, dostupné aj v pozinkovanej oceli alebo nehrdzavejúcej oceli. Spoje medzi panelmi môžu byť priznané ale aj neviditeľné. Taktiež je možné si vybrať aj farbu obkladu, na výber je mnoho farebných kombinácií.

Jednoduchá údržba

Výstavba objektu, pri ktorej sa používajú PUR panely je omnoho rýchlejšia a jednoduchšia ako výstavba z iných materiálov. A to tiež platí aj o následnej údržbe. Sendvičové panely jednoducho stačí raz za rok vyčistiť tlakovým čističom. Tým sa predlžuje aj ich životnosť, dlho vydržia ako nové.

Vynikajúce termoizolačné vlastnosti

Panely z polyuretánovej peny patria k najvyšším štandardom, čo sa tepelnej izolácie týka. V rámci jednej stavby môžete dokonca kombinovať sendvičové panely s rôznymi druhmi izolačných jadier a dosiahnuť tak zateplenie “ušité na mieru”.

Ako si vybrať vhodné sendvičové panely

Najskôr si zadefinujte, či chcete sendvičové panely použiť na fasádu, na stenu či na strechu. Podľa svojho projektu zistite architektonické požiadavky a ujasnite si konečný vzhľad budovy. Zistite, aké potrebné požiarne predpisy potrebujete splniť, aká má byť zvuková a tepelná izolácia z hľadiska účinnosti a úspory energie. V neposlednom rade je nutné vybrať najlepšiu povrchovú úpravu exponovanej strany panelu, aby ste zabezpečili čo najdlhšiu životnosť stavby.

Pri výstavbe je potrebné splniť dosť požiadaviek, ktoré môžu zkomlikovať výber správneho typu sendvičového panelu. Ak si nie ste istí, ako vybrať vhodné sendvičové panely pre svoj projekt, poraďte sa s architektmi, stavebníkmi a v neposlednom rade s kvalifikovaným odborným personálom, ktorý má skúsenosti s montážou sendvičových panelov.

Publikované: 21. 12. 2021

Kategória: Nezařazené

Autor: Denisa Jandová