Zásady správneho čistenia zubov a dentálnej hygieny

Na stave chrupu sa odráža celková fyzická kondícia a belostný úsmev o nás všeličo napovie. A pretože nie každý vie, ako sa správne starať o zuby, pripravili sme pre vás niekoľko užitočných tipov a odporúčaní. Ak ich budete dodržiavať, potom budú aj vaše zuby vyzerať skvele a nebudete musieť tráviť veľa času v zubárskom kresle. Na začiatok jedna otázka. Viete aké sú príčiny zubných kazov, zubného kameňa a paradentózy? V podstate je len jedna jediná a to zubný povlak. Pokiaľ sa ho zbavíte, máte vyhrané.

Kedy je ideálny čas na čistenie zubov?

Kedy si čistiť zuby? Zubný povlak spôsobujú baktérie, ktoré rozkladajú zvyšky jedál na kyseliny. Ideálne je teda čistenie po každom jedle, ale samozrejme nie každý má možnosť prevádzkovať zubnú hygienu tak často. Nepodceňujte teda aspoň čistenie zubov pred spaním. Uvedomte si, že počas spánku nie je aktívny jazyk ani slinné žľazy, ktoré sa počas dňa na čistení ústnej dutiny podieľajú. V noci tak dochádza k nadmernej tvorbe povlaku a je nanajvýš vhodné sa predtým, než si ľahnete do postele, zbaviť zvyškov potravy. Ak sa vám nedarí vyleštiť zuby, skúste oil pulling. Dobrou voľbou sú napríklad produkty Brilliantcoco, o ktorých vám viac prezradí táto Brilliantcoco recenzia. Prečítajte si recenziu a zistite, akú má Radek z Ecoblogu s Briliantcoco skušenosť. Možno vás to inšpiruje ku kúpe.

Aká je minimálna doba pre efektívnu zubnú hygienu?

Zuby by sa mali čistiť približne dve minúty. Už ste to niekde počuli? Nejde však o dobu, ktorú čistením strávite, ale o techniku, ktorú použijete. Platí, že jedno dôkladné čistenie je oveľa efektívnejšie ako niekoľko rýchlych a „odfláknutých“. Na správnej techniky čistenia zubov sa opýtajte svojho stomatológa, prípadne zabrúste na internete.

Pomôcky, bez ktorých sa pri dentálnej hygiene nezaobídete

Kľúčom k úspechu je kvalitná zubná kefka. Ako vyzerá? Mal by byť mäkký (označenie soft), mať husté a rovno zastrihnuté vlákna a menšiu hlavičku. Ďalším kritériom je zdravotná nezávadnosť. Kefka musí vyhovovať hygienickým normám - predsa len príde do kontaktu s vašimi ústami. Medzi ďalších pomocníkov patria medzizubné kefky a medzizubné nite, ktoré vám umožnia odstrániť povlak z medzizubných priestorov. A opäť sa zamerajte na správnu techniku ​​(predovšetkým v prípade zubnej nite), s ktorou vám poradí stomatológ.

Ako vybrať zubnú pastu?

Pozor, zubná pasta neslúži na odstránenie zubného povlaku a jej význam tkvie v obsahu fluoridov (alebo ešte lepšie aminfluoridov), ktoré sa podieľajú na zlepšení vlastnosti zubov a zvyšujú ich odolnosť voči vzniku zubného kazu. Niektoré však obsahujú látky, ktoré výrazne znižujú množstvo baktérií v povlaku.

Publikované: 26. 10. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Denisa Jandová