Ako udržať domácnosť čistú a nezlbláznit sa z toho?

Upratujete málo, alebo naopak moc? Patríte medzi bordelár, alebo ste na smejčení až prehnane zaťaženie? Tieto otázky z cyklu "Ako často upratovať?" Si často pokladajú nielen ženy, ale aj muži, ktorí podnikajú z domova (napr. cez PR Yard). V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako si doma udržať čisto, ale na druhú stranu nič nepreháňať a z upratovania sa nezblázniť.

Kuchynská linka

Najčastejšie sa musíte úplne logicky venovať kuchynskej linke, ktorú by ste mali každý deň zotrieť. Ideálne za pomoci špeciálneho prípravku, ktorý odstráni nečistoty vrátane mastnoty a zatočí s baktériami. A tých sa z potravín na linke a v dreze pohybuje naozaj veľa. Baktérie sa navyše drží aj v hubkách a utierkach, ktoré je tak potrebné po každom zotretí riadne prepláchnuť vodou.

Mikrovlnná rúra

V kuchyni ešte na chvíľu zostaneme. Zhruba 2x týždenne by ste sa mali venovať údržbe mikrovlnnej rúry. Zbaviť ju mastnosť či zvyškov jedla môžete za použitia prípravku, alebo vody s octom.

Chladničky

Všetky potraviny vybrať z chladničky, chladiaci priestor dôkladne vymyť a pri tej príležitosti skontrolovať trvanlivosť potravín. To je potrebné urobiť aspoň 1x mesačne. A ešte niečo - keď už sa vám v chladničke niečo skazí, odstráňte tieto nečistoty hneď, bez odkladu. Vyhnete sa nepríjemnému zápachu aj veľkému množstvo baktérií.

Posteľná bielizeň

Pre komfortné a ničím nerušený spánok je vedľa kvalitné postele a obliečky potreba posteľná bielizeň pravidelne meniť za čisté. Ideálne interval je 1x z 14 dní.

Matrac

Hoci je matrac do istej miery chránená plachtou, 1x za 2 mesiace ju dôkladne povysávajte a následne na ňu nasypte sódu bikarbónu, ktorú kefkou jemne rozotrite, a následne opäť povysávajte. Pokiaľ má matrac odopínateľný povlak, v rovnakých intervaloch ho vyperte aspoň na 50 stupňov.

Vankúše

1x za 3 mesiace by mali prísť rad na vankúše, ktoré sa často stávajú obľúbeným domovom roztočov. Vankúše buď vyperte, alebo nechajte odborne vyčistiť.

Koberce

V prípade čistenie kobercov záleží na rozmeroch, dĺžke chlpov i tom, ako je koberec namáhaný. Napríklad koberec v spálni má totiž neporovnateľne jednoduchší život než koberec, ktorý zdobí obývaciu izbu. Všeobecne platí, že by ste aspoň 1x alebo 2x do roka mali vziať do ruky tepovač alebo parný čistič a všetky koberce poriadne vyčistiť.

Publikované: 17. 04. 2019

Kategória: Nezařazené

Autor: Denisa Jandová