Dovolenka na Liptove

Čas strávený v prírode je skvelý spôsob, ako sa dostať preč od negatívnych myšlienok a ruchu každodenného života, nadýchať sa čerstvého vzduchu, zabaviť sa a zapamätať si, odkiaľ sme prišli. Hluk a chaos mesta nás oberajú o energiu. Mnohí z nás pociťujú stiesnenie a stres a hľadajú pokoj v lone prírody. V poslednej dobe sa v hotelovom sektore objavuje veľa možností ubytovania integrovaných do prírody. Využitie hotelových zariadení na jednej strane a nájdenie útočiska v lone prírody na strane druhej patrí medzi najkrajšie kroky, ktoré môžeme pre seba urobiť.

Oddych na Liptove

Vďaka unikátnemu prírodnému bohatstvu a kultúrnym pamiatkam patrí Liptov medzi najatraktívnejšie regióny Slovenska. Väčšina jeho územia je hornatá, oplýva lesmi a krásami prírody. Najcennejšie časti Liptova sú chránené Tatranským národným parkom, Národným parkom Nízke Tatry a Národným parkom Veľká Fatra. Liptov je krásny región s čistou prírodou. V lete sa môžete radovať z množstva turistických a cykloturistických chodníkov, ktoré využijete od jari cez leto až po jeseň. V lete sa oplatí nájsť ubytovanie v Liptovskom Jane. Je to obec, ktorá leží v pohorí Nízke Tatry. Nachádza sa tu areál letných termálnych kúpalísk a krytá plaváreň. Obec je tiež známa svojimi liečivými prameňmi.  V zime je Liptov ideálny na lyžovačku. Známe sú lyžiarske strediská ako Malinô Brdo alebo Jasná Nízke Tatry.

Aj pre milovníkov histórie

Za návštevu stoja aj kultúrne a historické pamiatky Liptova. Celý región je mimoriadne bohatý na architektonické pamiatky z rôznych historických období. Opäť sa oplatí nájsť penzión v Liptovskom Jane, Nachádza sa tu totiž najviac zemianskych kaštieľov v rámci jednej obce.

Najstaršími stavebnými pamiatkami sú zrúcaniny stredovekých hradov Likava a Liptovský hrad. Vo viacerých obciach na Liptove dodnes nájdeme ľudovú architektúru, napríklad viacero pamiatok vo Vlkolínci, ktorý je zapísaný v Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO a Skanzen v Pribyline.

Publikované: 21. 02. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Denisa Jandová