Ekologická drogéria pre domácnosť: Ako upratať "zelene"?

Vyprať špinavé prádlo, umyť riad, utrieť prach či vytrieť podlahu. Ku všetkým týmto domácim prácam, ktoré je pre udržanie čistého a harmonického domova nevyhnutné v pravidelných cykloch vykonávať, dnes už možno pristupovať "zelene", teda šetrne k už tak zaneřáděnému životnému prostrediu. Aké prostriedky ekologická drogérie pre domácnosť zahŕňa? Dajte si predsavzatia, že do nového roka vstúpite ekologicky!

Umývanie nádobí

Patrně vôbec najčastejšie vykonávanou domácu prácu je umývanie riadu. Či už máte umývačku či sa so zašpinenými tanieri a pohármi vysporiadavate "po starom" ručným umývaním, oboje možno robiť zodpovedne, ekologicky. Pre ručné umývanie riadu dnes frčí prostriedok na umývanie riadu s aloe a citrónom, ktorý môžete kúpiť v rôznych nádobách s objemom najčastejšie od 1 do 5 litrov. Populárne sú aj prostriedky na riad s harmančekom a klementinkou. Málo čo dokáže človeka vytočiť viac, ako keď z umývačky po 1,5 hodinovom cykle vytiahnete poločisté / pološpinavé riadu, na ktoré si len sotva naložíte bez ďalšieho umývania večeru. Vybrané eko tablety do umývačky ale nielenže taniere, poháre aj príbory dokonale umyjú, ale zároveň tým chemicky nezaťaží vašu domácnosť, spodnej vody ani životné prostredie obecně.

Pranie špinavého prádla

Rovnoako ako sa nezaobídeme bez čistého riadu, nemenej dôležité je pranie špinavej bielizne. Bez znečisťovania vody aj ničenie pranej bielizne agresívnymi chemikáliami toho docielite, ak budete kupovať ekologické:
  • pracie prostriedky,
  • aviváže a máchadla,
  • bielidlá a odstraňovače škvŕn,
  • prostriedky na sušenie prádla.
Verte tomu alebo nie, ale vedľa aviváže s levanduľovou silicou, ekologického prášku na bielizeň alebo napríklad eko odstraňovače škvŕn zahŕňa ekologická drogérie pre domácnosť tiež ekologické štipce na bielizeň alebo žlčové mýdlo.

Umývanie podlahy a utieranie prachu

Nech sa rozhodnete vytrieť podlahu vo vstupnej chodbe, utrieť prach na kuchynskej linke alebo dokonale vyčistiť kúpeľňu, budú sa vám v každom prípade hodiť ekologické handričky, drôtenky, hubky, utierky a prachovky z recyklu rôznych povrchov, farieb i rozměrů.Životní prostredí môže (a mal by) chrániť každý. Ako sami vidíte, ekologická drogéria pre domácnosť predstavuje skutočne rozsiahly sortiment a okrem iného dôkaz, že "niečo" pre zachovanie životného prostredia môže s minimálnymi nákladmi urobiť skutočne každý z nás.

Ďalšie skvelé tipy nielen o bývaní nájdete v magazíne Forlis.eu.

Publikované: 06. 12. 2020

Kategória: Nezařazené

Autor: Denisa Jandová