Kde všade sa používajú palubovky v domácnosti a čo je dôležité pri ich výbere?

Drevené palubovky v domácnosti výrazným spôsobom zlepšujú izoláciu celého interiéru voči hluku i teplu. Popri praktických výhod tiež predstavujú perfektný základ pre naladenie vnútrajška bytov a domov do rustikálneho i moderného štýlu. Aké sú kritériá na ich výber a kde všade palubovky v domácnosti využijete?

Kvalitná podlaha aj pekné obloženie stien

Drevené palubovky si svojich priaznivcov získavajú čo do estetickej stránky vďaka prírodnému dizajnu, ktorý prirodzene navodzuje príjemnú atmosféru útulného domova. Navyše je drevený materiál vysoko kvalitný, odolný, garantuje dlhú životnosť, a navyše sa dobre udržiava. So všetkými týmito vlastnosťami môžete počítať, či už sa rozhodnete drevenými palubovkami osadiť podlahu, steny miestnosti či trebárs kompletné schodisko. Je tiež potrebné spomenúť, že popri vnútorných sa vyrábajú aj palubovky pre vonkajšie použitie.

Rýchla a jednoduchá montáž

Palubovky sa skladajú z profilovaných dielov, ktoré do seba navzájom zapadajú, napríklad na základe systému pera a drážky. Pevný spoj teda vznikne po vzájomnom zasunutí a prepojenie jednotlivých dielov do seba. Celková plocha je potom fixovaná na určite miesto, ktorým sa najčastejšie rozumie horná lemovací lišta.

Akú hrúbku zvoliť?

Najväčším dilemou pre väčšinu zákazníkov je - a nielen v prípade drevených paluboviek - vzhľad; teda farebný odtieň a dekor povrchu. Pri výbere paluboviek je ale nemenej dôležité venovať dostatok pozornosti hrúbke materiálu. Tá musí reflektovať účel využitia. Pre orientačné predstavu by ste u jednotlivých druhov mali uvažovať hrúbku:
  • 12-19 mm pre obkladové palubovky,
  • 18-32 mm pre podlahové palubovky.
Markantný rozdiel je logický. Pri podlahových paluboviek je totiž okrem odolnosti voči mechanickému poškodeniu a dlhej životnosti zohľadniť aj vysoké zaťaženie chôdzou, ktoré bude musieť podlaha dennodenne a po dlhé roky znášať.

Publikované: 13. 04. 2019

Kategória: Nezařazené

Autor: Denisa Jandová