Nechajte si izolovať strechu odborníkmi

Správne izolovaná strecha dokáže veľmi výrazne ovplyvniť nielen kvalitu života svojim obyvateľom, ale je tiež zárukou dlhej životnosti strešnej konštrukcie a ostatných stavebných súčastí domu. Na kvalite izolácie, ale aj na investícii za jej odbornú montáž sa preto v žiadnom prípade neoplatí šetriť.

Význam izolácie pre životnosť strechy

V priebehu ročných období je strecha vystavená rôznym nepriaznivým vplyvom počasia. Vietor, mráz, voda, ale aj prudké slnko dokážu kvalitu strešnej konštrukcie riadne preveriť. Izolácia strechy je preto z tohto pohľadu nutnosťou a správne vykonaná dokáže drevo a trámy krovu ochrániť pred zatečením či podfúknutím snehom. Pretože je to práve vlhkosť, ktorej pôsobenie môže mať časom na nosnosť a stabilitu strechy fatálny vplyv. Strešných izolácií je však v súčasnosti na trhu neúrekom a vybrať tú správnu môže byť pre laika skutočne tvrdý oriešok. Aj napriek istým zručnostiam a skúsenostiam je tak oveľa rozumnejšie osloviť za týmto účelom odborníkov.

Druhy izolácií a ich dopady

Pri výbere vhodnej izolácie strechy je treba zohľadniť množstvo faktorov, napríklad tvar strechy či typ strešnej krytiny. Už v projekte je potrebné voľbu izolačných vrstiev voliť s ohľadom na využívanie podkrovného priestoru alebo tiež polohy či lokality stavby. Iným spôsobom sa izoluje strecha pod pálenú škridlu a inak pod plechovú strešnú krytinu. Najväčšiu ochranu nosnej konštrukcii poskytuje nielen správne zvolená strešná fólia, ale tiež jej odborná montáž. Pokiaľ nie je položená rovno alebo je poškodená, deravá či s medzerami, časom si voda a vlhkosť nájde cestu k drevu a odtiaľ je už len krôčik do kráľovstva plesní a húb. Rovnako to funguje aj pri tepelnej izolácii. V súčasnej dobe rastúcich energií je to práve tepelná izolácia, ktorá okrem komfortu bývania môže výrazne ovplyvniť aj hrúbku našej peňaženky. Tepelno-izolačných materiálov je na trhu množstvo, no zvoliť typ, ktorý bude pre danú stavbu najefektívnejší, vie často len odborník. Ten okrem výberu izolačného materiálu dokáže vypočítať jeho hrúbku, ale aj celkovú skladbu všetkých druhov izolácií, vrátane parozábrany, prevetrávania strechy či poistnej fólie. Pretože len správne zoradené a položené izolačné vrstvy strechy sa v konečnom dôsledku postarajú o jej bezproblémový stav aj počas mnohých ďalších rokov. Izolácia strechy je skutočná veda a pri súčasnej ponuke izolačných materiálov môže byť rovnako prínosom, ako aj skazou. A hoci sa pri stavbách či rekonštrukciách striech šetrí, kde sa dá, niektoré veci je jednoducho lepšie zveriť do rúk odborníkov.

Publikované: 05. 11. 2021

Kategória: Nezařazené

Autor: Denisa Jandová