Zariaďujete si domácnosť? Máme pre vás dobré tipy

Realizácia interiérového dizajnu má svoje pravidlá a zákonitosti. Nazreli sme do odborných materiálov a prinášame vám niekoľko skvelých tipov, ktorými sa môžete inšpirovať pri zariaďovaní vašej domácnosti.

Určte si svoj štýl

Ako sa chcete cítiť vo vašej domácnosti? Odpoveď na túto otázku možno nájdete vo svojej skrini! Máte radšej oblečenie na mieru alebo inklinujete k voľnejším a pohodlnejším kúskom? A čo vaše obľúbené farby a vzory? Preferujete závesy alebo záclony? Skúste si váš štýl zadefinovať kľúčovými výrazmi – hravý, formálny, tradičný, elegantný... Našli ste sa v niektorom z týchto slovíčok?

Zistite, čo sa vám nepáči

Ľudia vo všeobecnosti oveľa ľahšie vyjadria to, čo sa im nepáči. Vložte do rovnice slovíčko „nepáči sa mi“ a uvidíte, že vám pomôže vylúčiť jedno a zacieliť pozornosť na iné. Napríklad určitá farba môže evokovať nepríjemné pocity z istého dizajnu či trendu, ktoré si netúžite zopakovať. Takéto spomienky a reakcie na niečo, čo sa vám nepáči, sú veľmi osobné a individuálne, zároveň však tiež definujú váš vkus.

Zohľadnite priestorové možnosti

Pri navrhovaní interiéru domácnosti musíte jednoznačne zohľadniť jeho priestorové možnosti. Stavte preto na nábytok, ktorý sa do ponúkaného priestoru naozaj zmestí. Popremýšľajte aj o optickej rovnováhe v priestore. V prípade väčších miestností zvážte vytvorenie zón pre rôzne činnosti – môže ísť o miesto na sedenie, ktoré priam nabáda k rozhovoru, ďalej pracovnú zónu či oblasť, ktorej dominuje televízna obrazovka. Nezabúdajte, že proporčnosť je kľúčom k akémukoľvek dizajnu.

Vyberte ideálnu farbu

Správna voľba farieb harmonicky spája priestor. Berte do úvahy aj to, ako farby ovplyvňujú vašu náladu. Pri výbere pozorujte farebné odtiene či tapety (záleží, či chcete maľovať alebo tapetovať) v prirodzenom svetle, v rannom svetle aj pri tlmenom osvetlení či v noci. Farba, ktorá fungovala pre jeden projekt, však nemusí fungovať pre iný. Zároveň platí, že to, čo vyzerá dobre na papieri, nemusí vyzerať dobre u vás doma.

Publikované: 26. 10. 2020

Kategória: Nezařazené

Autor: Denisa Jandová