Sprievodca výberom farby do vášho interiéru

Pre fanúšikov interiérového dizajnu predstavuje výber farby ťažké rozhodovanie. Je to preto, že farby sú vrtkavé. Na výber je toľko odtieňov a treba ich poskladať v správnom pomere. V opačnom prípade nebudú spolu fungovať v harmónii. Našťastie existuje niekoľko pravidiel, ktoré môžete použiť, aby ste sa uistili, že vaše farby budú vždy vyzerať vyvážene. Uviedli sme ich nižšie.

Pravidlo 60-30-10

Pravidlo 60-30-10 je najlepším priateľom každého fanúšika interiérového dizajnu. Bez ohľadu na to, aká je vaša osobná estetika alebo ako chcete, aby vaša izba vyzerala, môžete použiť toto pravidlo, ktoré vám pomôže zabezpečiť, aby paleta farieb zostala vyvážená. V tomto nastavení použijete tri farby. Čísla 60, 30 a 10 označujú percentá vášho dizajnu, ktoré budete tvoriť.

Funguje to takto: Najprv si vyberiete jeden odtieň, ktorý bude vaším dominantným odtieňom a zaberie približne 60 percent miestnosti. Zvyčajne to bude neutrálny alebo nejaký typ tlmeného odtieňa, ktorý môže zaberať veľa miesta bez toho, aby pôsobil rušivo. Ďalej si vyberiete vašu sekundárnu farbu, ktorá je zvyčajne o niečo výraznejšia a zaberá asi 30 percent priestoru. Nakoniec príde na rad akcentová farba. Mala by tvoriť zvyšných 10% a mala by byť najvýraznejšia.

Dominantná farba môže zdobiť vaše steny a sedačku. Sekundárnu farbu môžete použiť na koberce, stolíky alebo vankúše. Akcentová farba môže byť použitá na doplnkoch, ako sú vázy alebo črepníky.

Kontrastná farebná schéma

Ak máte radi kontrastné farby, pravdepodobne vás osloví interiér s doplnkovou farebnou paletou. Môžete tiež miešať teplú farbu so studenou farbou. Napríklad miestnosť vymaľovaná v chladnej svetlomodrej farbe môže byť privedená k životu podlahovou krytinou výraznej farby.

Analogická farebná schéma

Farebná schéma, ktorá je menej kontrastná ako doplnková, je analogická paleta, kde všetky farby navzájom ladia. Pomocou farebného kolieska možno túto schému ľahko dosiahnuť v celom interiéri.

Výberom dvoch alebo troch farieb príbuzných odtieňov dosiahnete súdržný a harmonický vzhľad. Napríklad, ak ste si vybrali modrú ako svoju hlavnú farbu, môžete v palete pokračovať s modrozelenou a zelenou. Uveďme si to na príklade. Do kúpeľne si vyberiete tmavomodré dlaždice. Vyberiete k nim koberce do kúpeľne sýtej zelenej farby. Doplnky ako sú stojany na zubné kefky a mydlo zvolíte v bielej farbe s jemným akcentom týchto farieb len v inom odtieni.

Publikované: 25. 06. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Denisa Jandová