Ako správne sušiť bielizeň

Sušenie bielizne je potrebná domáca činnosť, vďaka ktorej si môžeme znova a znova obliekať jedno, a to isté oblečenie. Kto by tiež chcel neustále utrácať za drahé mikiny, džínsy alebo spodnú bielizeň prakticky každý týždeň? Aby vás však neprekvapili plesne, ktoré sa môžu dostať ako na oblečenie, tak môžu začať okupovať rohy miestností v domácnostiach, je dôležité sušiť bielizeň dobre a správne. Pomocnú ruku podávajú stropné sušiaky na bielizeň, ktoré neprekážajú čiže u nich nemáte tendenciu brať bielizeň skôr, než je skutočne suchá.

Žmýkanie je kľúčom k úspechu

Aby sušenie bolo naozaj správne a aby nedochádzalo k vzniku plesní, kľúčom ku všetkému je dostatočné žmýkanie. Aj keď si človek hovorí, že žmýkanie je proces práčky, nie je tomu tak. Práčka síce bielizeň vyžmýka, ale nie vždy je to dostatočné. Preto predtým, než bielizeň zavesíte na sušiak, žmýkajte oblečenie ešte rukami. Potom sa bielizeň poskladá na sušiak tak, aby bola rozprestretá bez záhybov. V záhyboch sa totiž môže uchovávať vlhkosť, z ktorej potom pramenia práve spomínané plesne.

Sušiak na správnom mieste

Zväzok kľúčov k úspešnému sušeniu je však oveľa širší. Druhým z kľúčov je napríklad umiestnenie sušiaku na správnom mieste. Ako už bolo spomenuté, vyhovujúci je stropný sušiak, ktorý človeku prakticky neprekáža, pretože sa inštaluje k stropu. Pokiaľ však preferujete tradičnú verziu, dajte si pozor, aby ste ho nedávali príliš k zdroju kúrenia. Kúrenie totiž nezvyšuje pravdepodobnosť toho, že sa bielizeň usuší. Sušenie bielizne vyžaduje dostatočné prúdenie vzduchu, aj preto by sa sušiak nemal prikladať príliš k stene (tá by navyše mohla začať plesnivieť).

Nezabúdajte na vetranie

Do tretice všetko dobré, hovorí sa. Pri sušení bielizne preto nezabudnite ešte na tretí tip, ktorým je vetranie. Človek vetrá hlavne počas leta, ale ani v zime by na túto aktivitu nemal zanevrieť. Nemusíte vetrať dlhé hodiny, stačí niekoľkominútová záležitosť, vďaka ktorej sa vymení vzduch v miestnosti a na bielizeň dýchne zo všetkých strán.

Publikované: 01. 07. 2022

Kategória: Nezařazené

Autor: Denisa Jandová