Elegancia a útulnosť. Provensálsky štýl vám umožní žiť v juhovýchodnom Francúzsku bez sťahovania

Presvetlený a svieži interiér s dôrazom na pohodlie a útulnosť. Provensálsky štýl navodzuje v byte príjemnú atmosféru, ktorá vás dennodenne po návrate domov zanesie do prostredia juhovýchodnej Francúzsko, ktoré je obľúbeným cieľom nielen slovenských turistov. Viete, s akými prvkami a dekoráciami provensálsky štýl pracuje?

Kontrast nábytku z tvrdého dreva s jemnými prvkami

Kolegovia z internetovyporadce.cz praví, že provensálsky štýl najviac vynikne v spálni a obývacej izbe, ale pochopiteľne aj v iných miestnostiach. Charakterizuje ho masívny nábytok, ideálne z tvrdého dreva. Takéto skrine, komody, stoly či stoličky ale samozrejme vyžadujú starostlivejšie údržbu. V kontraste s masívnym nábytkom by mali byť prvky, ktoré interiéru dodávajú žiaduce jemnosť. Reč je najmä o nenásilne pôsobiacim kovania na dverách či komodách, ich citlivom tvarovanie a zdobenie.

Drevo ... a čo ďalej?

Všetko ale nie je len o nábytku. Aby jazykom provensálskeho štýlu hovoril celý interiér komplexne, je potrebné dbať na to aj v prípade podláh, obkladov či rôznych múrikov. Vedľa dreva je čo do materiálu vhodné voliť tiež kameň či kov.

Bez doplnkov z keramiky to nepôjde

Domácnosť ladená do štýlu preslnenej Provence sa nezaobíde bez keramických doplnkov. Tie môžu mať úžitkovú úlohu (napríklad taniere, hrnčeky), ale rovnako tak môžu plniť čisto dekoračnú funkciu (sošky atď.) Na niektoré z poličiek alebo na krbovej rímse.

Prím hrajú pastelové farby

O estetickú atraktivitu provensálskeho štýlu sa starajú pastelové farby, ktoré by mali byť hravé, ale zároveň pôsobiť decentne, neagresívne a ľudskému oku sa nevtierať. Kým nábytok môže byť pokojne aj biely, ostatné interiérové ​​prvky je vhodné ladiť do svetlých odtieňov fialovej, modrej či ružovej s nádychom bielej a šedej. Hoci môžu pôsobiť ako vyblednuté, výsledný efekt bude pôsobiť príjemne a útulne. Zvlášť, ak obrusy, prestierania, závesy alebo prikrývky tu a tam "okoreníte" kvetovaným vzorom.

So solitéry nezostane žiadny kút prázdny

Žiadny kút nemusí zet prázdnotou bez využitia. Ak si chcete byt či dom vybaviť v provensálskom štýle, budú vás zaujímať tiež taburety, úzke vitríny, kreslá a iné solitéry, ak chcete jednotlivé kúsky nábytku.

Publikované: 13. 09. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Nezařazené

Autor: Denisa Jandová