Kvalitné kávovary majú dlhšiu životnosť a poskytujú lepšie výsledky, nezanedbajte ich výber

Vybrať kávovar nemusí byť najjednoduchšia záležitosť. Kávovary rôznych značiek ponúkajú odlišné funkcie, na toto by ste sa mali pri výbere zamerať.

Káva je pre mnohých z vás akousi povinnou a bežnou súčasťou každodenného života. Preto nie je prekvapujúce, že kávovary patria medzi najdôležitejšie spotrebiče v modernej kuchyni. Existuje mnoho druhov kávovarov na trhu, vrátane plnoautomatických kávovarov a automatických kávovarov, ktoré sľubujú vynikajúcu kávu na každom základňovom kroku. A preto by ste mali venovať pozornosť kvalite pri výbere a používaní týchto zariadení a ich overenom výrobcovi. A to neplatí len pre kávovary, ale aj kuchynské spotrebiče ako hriankovače a rýchlovarné kanvice.

Ako však zabezpečiť, aby váš denný elixír bol vždy dokonalý? Je to oveľa viac, než len stlačiť tlačidlo na kávovare. Pozrite sa na faktory, ktoré ovplyvňujú výber a používanie kávovarov, či už ide o plnoautomatické kávovary alebo pákové kávovary.

Ako si vybrať dokonalý kávovar?

Prvým krokom pri nákupe kávovaru je rozhodnutie o type zariadenia, ktoré najlepšie vyhovuje vašim potrebám. Dva najčastejšie typy kávovarov sú automatické kávovary a pákové kávovary. Rozdiely medzi nimi môžu mať výrazný vplyv na váš každodenný život.

Premyslite si vaše očakávania

Dôležité je, aby ste si uvedomili, čo naozaj chcete. V prípade, že hľadáte rýchleho pomocníka, ktorý pracuje takmer sám, v tom prípade je pre vás vhodný plnoautomatický kávovar.

Plnoautomatické kávovary sú jednoduché a pohodlné. Stačí stlačiť tlačidlo, a váš obľúbený kávový nápoj je pripravený. Tieto stroje majú integrovaný mlynček na kávu, takže môžete použiť čerstvé kávové zrná. Sú ideálne pre tých, ktorí ocenia rýchlosť a jednoduchosť prípravy kávy.

Pokiaľ zase prípravu kávy vnímate ako rituál, v tom prípade, sú pre vás vhodnejšie pákové kávovary.

Pákové kávovary sú pre tých, ktorí majú radi viac kontrolu nad procesom prípravy kávy. Tieto zariadenia vám umožňujú nastaviť množstvo kávy, hrubosť mletej kávy a teplotu vody. Môžete si prispôsobiť každý aspekt prípravy kávy podľa svojich preferencií. Tieto kávovary sú pre skutočných kávičkárov, ktorí si chcú vychutnávať každú šálku ako umelecké dielo.

Dbajte na kvalitu a overenie výrobcu

Keď už ste v tom bode, že ste si vybrali typ kávovaru, ktorý je pre vás vhodný, urobite si dostatočný prieskum trhu a zistite si, ktorý výrobca je naozaj dobrý.

Medzi overených výrobcov patrí talianska značka De'Longhi, ktorá na trhu pôsobí už niekoľko rokov. Nezabudnite si vždy pozrieť recenzie užívateľov, ktorý si kávovar už zakúpili.

Nie vždy sa totižto oplatí si zaobstarať lacnejší kávovar. Lacnejšie spotrebiče nemajú dostatočné množstvo funkcií, výsledná káva nemusí dostatočne nadýchaná, voňavá a chutná a naviac spotrebiče majú oveľa menšiu životnosť.

Údržba a čistenie

Pri výbere kávovaru sa zamyslite aj nad tým, akú údržbu kávovar vyžaduje a koľko času máte sa kávovaru venovať.

Starostlivá údržba sú kľúčové pre zachovanie výkonu a dlhovekosti vášho kávovaru. Bez ohľadu na to, či ste si vybrali plnoautomatický alebo pákový kávovar, pravidelná starostlivosť je nevyhnutná.

Čistenie vodného systému, mechanizmu mlynčeku a ďalších komponentov zabezpečí, že váš kávovar bude stále produkovať kávu konzistentnej kvality. Niektoré kávovary, zvládnu určitý proces čistenia samostatne.

To znamená, že ak nemáte dostatok času sa o kávovar starať, je lepšie si vybrať kávovary, ktoré sú menej náročné na údržbu.

Celkovo platí, že kvalita kávovaru má veľký vplyv na výslednú chuť vašej kávy. Investícia do kvalitných zariadení sa jednoznačne vyplatí. Výsledná chuť kávy bude ako z kaviarne.

Publikované: 29. 09. 2023

Kategória: Nezařazené

Autor: Lenka Zvěřinová