Nedostatok strechárov, tesárov či pokrývačov kosí Slovensko. Kde hľadať remeselníka?

Česká i Slovenská republika sa dlhodobo zápasí s kritickým nedostatkom remeselníkov. Zohnať v prípade potreby narýchlo schopného a cenovo dostupného tesárov, klampiarov, pokrývačov alebo napríklad elektrikára sa tak v mnohých prípadoch javí doslova ako \"mission impossible\". Viete, kde hľadať remeselníka, ktorý vás po finančnej stránke \"neodrbe\" a zručne zariadi to, čo po ňom žiadate?

Osobná skúsenosť je neprenosná, ale aj odporúčania od známych je fajn

Najlepším prípadom je, ak už s daným remeselníkom máte sami osobné, pozitívnu skúsenosť. Ak sa vám tesár osvedčil pri stavbe domu, kedy vám pripravil všetky trámy a zosadil dohromady väzbu, je vysoko pravdepodobné, že si \"s prstom v nose\" poradí aj s prístreškom pre autá. Navyše môžete v takomto prípade z pozície stáleho zákazníka počítať aj s prípadnou zľavou. Takáto situácia ale pochopiteľne nie je veľmi častá. Ak nemáte osobnú skúsenosť, ako druhé v rade nastupuje na rad vyznaniu vašej rodiny a najbližších priateľov. Schválne zdôrazňujeme \"najbližších\", na ktorých odporúčania remeselníka sa budete môcť spoľahnúť.

Keď príde na rad Google. Na čo si dať pozor?

Najpravdepodobnejším dôvodom, prečo čítate tieto riadky, je zrejme to, že ani jeden z dvoch vyššie menovaných postupov nezafungoval. V tejto fáze prichádza na rad googlení, ak chcete vyhľadávanie na internete. Sieť je plná najrôznejších porovnávacích webov a databáz firiem, kde sa vedľa mena a priezviska zoznámite aj s kontaktnými údajmi. Najlepšie ale je, ak sú k dispozícii reálne referencie naozajstných zákazníkov, prípadne bohatá fotogaléria s ukážkami realizovaných projektov. Obľúbeným vyhľadávacím nástrojom je tiež zobrazenie mapy, na ktoré prehľadne vidíte, ktorý z maliarov, bagrista, murárov alebo napríklad pokrývačov je vám najbližšie. Je to totiž práve vzdialenosť, ktorá má veľký vplyv na výslednú cenu; ak za vami remeselník bude musieť hodinu ísť a ďalšiu hodinu pôjde späť, môžete si byť istí s tým, že si naúčtuje ako zameškaný čas, tak aj cestovné. Druhou stranou mince je fakt, že najbližší remeselník neznamená v pomere cena / výkon tiež najlepší a v každom prípade je tak potrebné mať sa pri výbere remeselníka na pozore.

Publikované: 17. 04. 2019

Kategória: Nezařazené

Autor: Denisa Jandová